Статут
Чл. 1. (Т) Сдружението е юридическо лице, отделно от членовете си, учредено съгласно разпоредбите на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, с устройство и дейност съгласно настоящия Устав, което свободно определя по-долу целите и средствата за тяхното постигане.
(2) Сдружението отговаря за задълженията си със своето
имущество.
(3) Членовете на сдружението не отговарят за задълженията му,
(4) Сдружението не разпределя печалба между членовете си.
(5) Сдружението се представлява от Председател, който се избира от Общото събрание и се включва по право, дадено му с настоящия устав, в управителния му орган — Управителен съвет и е негов председател, като ръководи и организира дейността на сдружението.
Законност. Достъпност, публичност и прозрачност
Чл. 2. Органите на сдружението действат в рамките на правомощията си, установени от закона и настоящия Устав. Органите са длъжни да осигуряват откритост, достоверност и пълнота на информацията свързана е дейността им.
Равенство на членовете. Забрана за дискриминация и неутралитет
Чл. 3. Всеки един член на сдружението има равна възможност да упражняват предоставените му права по закон и настоящия Устав. В дейността, участвайки в органите на сдружението, членовете следва да са политически неутрални и да не допускат дискриминация основана на раса, народност, пол, произход, етническа, религиозна, политическа или друга принадлежност.
Наименование
Чл. 4. (1) Наименованието на сдружението с нестопанска цел е „Българско дружество по офталмология“, което може да се изписва съкратено като лого „БДО“ Наименованието на сдружението може да се изписва на латиница по следния начин: „Bulgarian Society of Ophthalmology“, което може да се изписва съкратено като лого „BSO“
(2) Наименованието на сдружението, заедно с указание за седалището, адреса и ЕИК, трябва да бъде посочвани в документите от кореспонденцията на сдружението.
(3) Наименованието на клоновете на сдружението, ако има такива, се образува като към наименованието на сдружението се добавя указанието “клон” и населеното място, където е седалището на клона. Към наименованието на клона може да се добави и указание за неговия предмет на дейност.
Седалище и адрес на управление
Чл. 5. (1). Седалището на сдружението е населеното място, където ще се намира неговия адрес, вкл. на управление, което към момента е в град Варна.
(2) Адресът на сдружението е адресът и на неговото управление, като при избор на нов Председател на сдружението в дневния ред на Общото събрание задължително се включва и въпроса за гласуване на решение за промяна седалището на сдружението по предложение на новоизбрания Председател с оглед на това къде ще се намира неговия адрес на управление.
Срок
Чл. 6. Сдружението се учредява за неопределен срок и не е ограничено със срок или друго прекратително условие.
Определяне на дейността
Чл. 7 (1). Сдружението осъществява дейността си в обществена полза.
(2) Предмет на дейност: Извършване на дейности за подобряване на диагностика превенция, и лечението на очните заболявания в България, Европа и света. Участие в различни национални и международни прояви и проекти и програми. Организиране на семинари, срещи, конференции, платени и безплатни обучения, демонстрации в страната и чужбина по внедряване на нови технологии и практики. Изготвяне на анализи, стратегии, проекти и програми по проблеми, свързани с превенцията, борбата и лечението на очните заболявания. Изготвяне на предложения за изменения и допълнения на нормативни актове, регулиращи осъществяваната дейност от медицинските специалисти, придобили специалност в областта на офталмологията и регулаторните стандарти по офталмология. Изграждане и развитие на взаимоотношения и контакти между представители на лекарски и пациентски организации и координиране на мерки и мероприятия целящи повишаването на здравната култура на различни групи от обществото. Участие в подходящи и съответстващи на целите на Сдружението други национални и международни организации за постигане на професионални и/или научни цели. Организиране на обучение на всички специализанти и специалисти по очни болести с цел непрекъснато повишаване на квалификацията, както и активно подпомагане и развитие на младите и талантливи кадри. Популяризиране постижения на съвременната офталмология сред лекарите офталмолози, общопрактикуващите лекари и лекарите от други специалности и специалистите работещи в сферата на очното здраве. Издаване на специализирана литература и списание “Български офталмологичен преглед”. Ежегодно оценяване на потребностите и проблемите в сферата на офталмологията, на резултатите и постиженията и изготвяне на планове и стратегии за бъдещо развитие.
(3) Сдружението не може да се преобразува в юридическо лице с нестопанска цел за осъществяване на дейност в частна полза.
Основни цели на сдружението
Чл. 8. Сдружението съсредоточава усилията си в следните основни насоки, а именно:
1. Внедряване в медицинската практика на най-новите постижения в областта на офталмологията и осигуряване на достъп до обективна информация за всички членове;
2. Развиване на научните интереси и стимулиране на теоретичните, практическите и научни разработки на своите членове;
3. Координиране и съвместна работа между членовете на сдружението и други лица и организации с цел :
– Подобряване на нормативната и етична регулация касаеща офталмологичната грижа в България;
– Повишаване качеството на предоставяните на пациентите медицински услуги от компетентни специалисти в областта на офталмологията;
– Развитие и утвърждаване на здравната култура на обществото в областта на офталмологията чрез различни форми на просветна дейност.
4. Представлява и защитава интересите на общността и на отделните свои членове пред държавни и общински органи и институции и трети лица.
5. Развитие на международна дейност и осъществяване на контакти със сродни организации от Европа и света.
Средства за постигане на целите на сдружението
Чл. 9. За постигане на целите си, освен средствата събрани от встъпителен и годишен членски внос Сдружението може да използва всякакви средства и да извършва всякакви дейности, незабранени му от закона, включително, но не само:
1. Набиране на средства от български и чуждестранни юридически и физически лица, от национални и чуждестранни държавни и общински органи, както и от международни субекти и органи на Европейския съюз, които безусловно или под условие могат да правят дарения, или да отпускат средства и/или субсидии в полза на Сдружението с цел осъществяване и подпомагане на дейността му в съответствие с неговите цели и предмет на дейност;
2. Организиране на семинари, срещи, конференции, платени и безплатни обучения, демонстрации в страната и чужбина свързани с офталмологията и грижата за очното здраве;
3. Създаване и разпространение на информационни продукти, свързани с подпомагане превенцията, борбата и лечението на очните заболявания.
4. Реализиране на приходи от образователни и научни събития, проекти и други подобни свързани е целите и предмета на дейност;
5. Включване на Сдружението в различни национални, Европейски и международни проекти и програми;
6. Допълнителни целеви вноски;
7. Дарения, завещания и спонсорство;
8. Научна, изследователска, квалификационна дейност,
продължаващо медицинско обучение;
9. Допълнителна стопанска дейност, съгласно Устава на сдружението;
10. Други източници, които не са в противоречие с нормативната уредба.
Членство
Придобиване на членство.
Чл. 10. (1) Членуването в сдружението е доброволно.
Сдружението има редовни и почетни членове.
(2) Членове на сдружението могат да бъдат дееспособни и правоспособни физически лица – лекари-офталмолози, лекари – специализанти по очни болести, без ограничения по отношение на политическа, етническа религиозна принадлежност и пол, които споделят целите на сдружението и средствата за тяхното постигане, съгласни са да изпълняват неговия Устав и да заплащат редовно членския си внос.
(3) Преди всяко Общо събрание се изготвя актуален списък на лицата, които членуват в сдружението и имат право на участие с право на глас в Общото събрание.
Чл. 11 (1) Нови членовете на сдружението се приемат, като отправят писмена молба до Управителния съвет, чрез Председателя на сдружението.
(2) Председателят на Управителния съвет внася молбата за разглеждане и гласуване в двумесечен срок на заседание на Управителния съвет, който разглежда молбата и взема решение за приемане на член при явно гласуване и мнозинство от присъстващите негови членове. Членството и съпътстващите с това права и задължения се придобиват от датата на решението на Управителния съвет.
Членски права и задължения на редовните членове
Чл. 12. Всеки член на сдружението има право по реда, предвиден в закона и настоящия Устава:
1. да участва в дейността на сдружението и в работата на Общото събрание;
2. да бъде избиран в органите на управление и да участва в неговото управление;
3. да избира и да бъде избиран, като представител/делегат на национално и международно ниво за конгреси, конференции и други научно- практически и учебни мероприятия;
3. да осъществява контрол върху работата на сдружението и органите на управление;
4. да бъде информиран за дейността на сдружението;
5. да се ползва от имуществото на сдружението и от резултатите от дейността му;
6. да взема участие в проявите организирани от дружеството.
Чл. 13. Всеки редовен член на сдружението е длъжен:
1. да заплаща редовно, в срок и в съответния размер годишния си членския внос;
2. да спазва Устава и вътрешните актове на сдружението и да работи за постигане на неговите цели;
3. да изпълнява решенията на Общото събрание и на Управителния съвет;
4. с дейността си да спомага за увеличаване на престижа на сдружението и издигане на неговия обществен авторитет;
5. да участва активно в дейността на сдружението, като посещават редовно организираните от сдружението събрания и събитията и представя доклади и резултати от негови научни проучвания и постижения от своята практика;
6. с поведението си да не уронва престижа на сдружението и на лекарската професия.
Чл. 14. Членските права и задължения, вкл. имуществените, са непрехвърлими и не преминават върху други лица в случай на смърт или прекратяване на членството. Изпълнението на членските задължения и упражняването на членските права може да бъде предоставено на друг член на сдружението чрез упълномощаване със собственоръчно подписано пълномощно. Един член има право да упражнява членски права на не повече от още двама членове.
Почетни членове. Награди
Чл. 15. (1) Сдружението може да провъзгласява за свои почетни
членове:
1. Членове на сдружението, които имат множество признати научни и практически постижения в областта на офталмологията;
2. Изявени лица – български и чуждестранни граждани, с особено големи заслуги за развитието на офталмологията или с доказан принос към предмета на дейност на сдружението.
(2) Почетните членове получават грамоти за почетно
Членство.
(3) Лицата по ал. 1, т. 1 и т. 2 имат право да участват със съвещателен глас в Общото събрание на сдружението и не плащат членски внос, такси и вноски за участие в прояви, организирани от дружеството.
(4) Решенията за провъзгласяване на почетни членове се вземат от Общото събрание с мнозинство 2/3 от присъстващите членовете на сдружението.
(5) Награди учредени и връчвани от Сдружението:
1. Медал „Пашев“, който се връчва на изтъкнати български и чуждестранни учени със значими постижения в науката и практиката и доказан принос за издигане престижа на българската офталмология;
2. Решенията за връчване на медала „Пашев“ се вземат от ОС с обикновено мнозинство на присъстващите членовете по предложение на Управителния съвет. Всеки член/група от членове има право да отправи мотивирано писмено предложение за почетни членове към УС.
3. Награди по предложение на членове на Сдружението. Всеки член/група от членове има право да отправи мотивирано писмено предложение за учредяване на награда към УС,
4. Награда „Дъбов“ – учредена от Професор Стоимен Дъбов и менажирана от неговите наследници или борд назначен от наследниците и по правила определени от тях.
Членски внос
Чл. 16. (1) Всеки член на сдружението е длъжен да заплаща годишен членски внос. Размерът на членския внос се определя за всяка следваща година като 10% от минималната работна заплата през месец Декември на предходната година закръглен до цяло число.
(2) Членският внос за цялата текуща календарна година се заплаща в пълния му размер за съответната година в срок до 31 Март. При провеждане на общо събрание на сдружението преди 31 Март, членският внос за съответната година трябва да бъде заплатен най-малко 5 дни преди датата на събранието.
(3) Лица приети за членове на сдружението след 31 Март заплащат членския си внос в срок до 10 (десет) дни от решението на УС за тяхното приемане, като размерът на дължимият от тях членски внос за годината на приемането им е съразмерен на месещ1те оставащи до края на годината, като за всеки месец се дължи членски внос в размер 1/12 от сумата определена за календарната година.
(4) Лекари – специализанти по очни болести членове на сдружението заплащат редуциран членски внос, който е в размер на 50% от размера на членския внос за съответната година.
(5) При натрупани две и повече задължения за членски внос, ако плащането не е достатъчно да покрие всички задължения се погасява първо най-старото задължение.
(6) Член на БДО, не платил дължим членски внос в определения срок за две последователни години, се предупреждават писмено, и ако до три месеца от уведомяването не плати задължението си, изцяло се изключва, като член на сдружението с решение на Управителния съвет, взето с мнозинство от присъстващите.
Прекратяване на членство.
Чл. 17. (1) Членството се прекратява:
1. с едностранно волеизявление до сдружението;
2. със смъртта или поставянето под пълно запрещение;
3. при загубване правата на лекар – офталмолог или лекар – специализант по очни болести по предвидения в закона ред – в този случай, прекратяването настъпва от влизане в сила на акта, с който лицето е изгубило съответното качество. В този случай при възстановяване на правата членство се придобива отново по реда за приемане на нови членове;
4. с прекратяването на сдружението;
5. при отпадане, отпадането на членство е налице, когато има
невнасяне на членски внос за две години в предвидените за това срокове и
неучастие в дейността на сдружението. Отпадането се констатира от
Управителния съвет по документи и с надлежно решение взето с мнозинство от присъстващите неговите членове, с което се прекратява и членството;
6. с изключване поради поведение, което прави по-нататъшното членство несъвместимо с целите на сдружението и/или средствата за постигането им;
(2) При прекратяване на членството, не се разпределя
имущество към бившия член или правоприемниците му. В случай на непогасени задължения на бившия член към сдружението, същите остават дължими.
(3) При прекратяване на членството направените
имуществени вноски, дарения и др. остават в полза на Сдружението, освен ако не е взето решение на Общо събрание за друго.
Изключване
Чл. 18. (1) Член на сдружението може да бъде изключен поради:
1. Системно нарушаване на устава и/или вътрешните актове
на сдружението.
2. Поведение или действия, които уронват престижа на сдружението и/или на лекарската професия;
3. При използване на името на Сдружението за осъществяване на лични цели, когато това е в противоречие с интересите на Сдружението.
4. Извършват действия и/или бездействия в ущърб на Сдружението и/или негови членове, които правят по-нататъшното му членство несъвместимо.
5. В хипотезата на чл. 16, ал. 6 от настоящия Устав.
6. Злоупотреба с финансовите средства на Сдружението;
7. Злоупотреба с длъжността заемана в Сдружението, както и при формално и безотговорно отношение към поетите задължения за съответната длъжност.
(2) Управителния съвет уведомява член на сдружението, за който са констатирани данни за наличие на хипотеза по чл. 18, ал. 1, т. 1, 2, 3, 4, 6, 7 с посочване на конкретното нарушение, като го уведомява и му предоставя седмодневен срок за излагане на възражения, след изтичане на предоставения срок Управителният съвет приема решение след анализ на събраните данни за или против изключване на съответния член на Сдружението с мнозинство от 2/3 от присъстващите. Препис от решението се изпраща на съответния член на Сдружението.
(3) При отстранимо нарушение, от което не са последвали вредни последици за Сдружението и/или друг член Управителния съвет уведомява подлежащия на изключване член е посочване на конкретното нарушение, като го уведомява, че ако не отстрани или не преустанови нарушението в 7 (седем) дневен срок ще бъде гласувано неговото изключване.
(4) Изключения член няма право да претендира част от имуществото на Сдружението, нито за връщане на платени имуществени вноски и членски внос, като дължи неплатените вноски за периода на своето членство.
(5) Всеки член на сдружението може да обжалва решението за изключването му пред Общото събрание.
Чл. 19. Правата и задълженията по членството в Сдружението, с изключение на имуществените, не се прехвърлят и не преминават върху трети лица при смърт, поставяне под запрещение, отказ от членство, отпадане, съответно при заличаване на юридическите лица.
Суспендиране на права
Чл. 20. (1) Член на сдружението, който не е заплатил членския си внос по начин, в размер и срок съгласно чл. 16 от настоящия Устав губи правото си да избира и да бъде избиран в органите на сдружението, както и правото си на глас в заседанията на общото събрание за съответната година. Такъв член на сдружението има право да присъства на заседанията на общото събрание през съответната година без право на глас, независимо че е заплатил членския си внос след посочения срок.
(2) За да възстанови автоматично суспендираните си правата по предходното изречение за следващата година, членът на сдружението трябва да заплати изцяло годишния си членски внос, който не е заплатен за минал период, и в срок да заплати текущия си членски внос.
Чл. 21 (1). Сдружението има имущество, което се състои от пари, движими и недвижими вещи, вещни права върху тях, права върху обекти на интелектуалната собственост и други права, задължения, правни и фактически отношения незабранени от закона.
(2) Всички членове на сдружението са длъжни да правят имуществени вноски под формата на членски внос и правилата на настоящия устав. Върху просрочения членски внос се дължи лихва, равняваща се на основния лихвен процент, определен от БНБ. Общото събрание може да предвиди внасянето на встъпителна имуществена вноска при приемане на нови членове. В този случай се определят размерът, срокът, начинът и редът на внасяне на вноската.
(3) По решение на общото събрание членовете на сдружението могат да правят доброволни целеви вноски за постигане на определена цел, определена с устава или с решение на общото събрание. В решението си общото събрание определя целта, размера и начина на събиране на вноските. Решението се взема с мнозинство 2/3 от присъстващите членовете на сдружението.
(4) Сдружението, чрез Управителния съвет може да получава парични и имуществени дарения от физически и юридически лица и да сключва договори за спонсорство.
Отчетност. Задължение за водене на книги
Чл. 22. Дейността на БДО се осъществява при спазване изискванията на Закона за счетоводството, националния сметкоплан и счетоводните стандарти и българското законодателство.
Чл. 23. Сдружението изготвя отчет за дейността си веднъж годишно, който трябва да съдържа данни относно:
1. съществените дейности, изразходваните за тях средства, връзката им с целите и програмите на организацията и постигнатите резултати;
2. размера на безвъзмездно полученото имущество и приходите от другите дейности за набиране на средства;
3. вида, размера, стойността и целите на получените и предоставени дарения, както и данни за дарителите;
4. финансовия резултат.
Допълнителна стопанска дейност
Чл. 24. (1) Сдружението извършва допълнителна стопанска дейност, свързана с основния му предмет на дейност съгласно настоящия Устав, като използват прихода за постигане на определените в устава цели. Сдружението не разпределя печалба.
(2) Извършваната стопанска дейност се подчинява на условията и реда, определени от Търговския закон, Закона за счетоводството и данъчните закони.
(3) Изпълнението и контролът върху извършваната стопанска дейност се възлага на Управителния съвет на сдружението.
(4) Основно предмета на допълнителната стопанска дейност се изразява в Организиране на платени семинари, срещи, конференции, курсове, обучения, демонстрации в страната и чужбина по внедряване на нови технологии и практики, рекламна дейност на списанието издавано от Сдружението.
(5) Средствата на сдружението се изразходват по предназначение, съгласно бюджета и финансовите правила, утвърдени от Общото събрание на сдружението.
Покриване на загуби
Чл. 25. При наличие на загуби според годишния счетоводен баланс Общото събрание може да вземе решения за предприемане на мерки за тяхното покриване. Решението се взема с мнозинство 2/3 гласа от присъстващите.
Разходване на имущество
Чл. 26. (1). Сдружението може безвъзмездно да разходва имущество и да осъществява дейността, насочена за постигане на целите, определени по реда на ЗЮЛНЦ и настоящия Устав.
(2) За безвъзмездно разходване на имуществото е необходимо мотивирано решение, взето от Общото събрание с мнозинство 2/3 от всички негови членове, когато е в полза на:
1. лица от състава на другите му органи и техните съпрузи, роднините им по права линия – без ограничение* по съребрена линия – до четвърта степен, или по сватовство – до втора степен включително;
2. лица, били в състава на управителните му органи до 2 години преди датата на вземане на решението;
3. юридически лица, финансирали организацията до 3 години преди датата на вземане на решение;
4. юридически лица, в които посочените лица в т. 1 и 2 са управители или могат да наложат или възпрепятстват вземането на решения;
5. политически партии, в ръководните и контролните органи на които участват членове на ръководни и контролни органи на юридическите лица с нестопанска цел.
(3) Сдружението не може да сключва сделки с лицата по ал. 2, т. 1, както и с юридически лица, в които посочените лица са управители или могат да наложат или възпрепятстват вземането на решения, освен ако сделките са в очевидна полза на сдружението или са сключени при общи условия, публично обявени.
Видове
Чл. 27. Сдружението има колективен върховен орган, управителен орган и други подпомагащи дейността органи.
(1) Върховен орган на Сдружението е Общото събрание (ОС).
(2) Управителен орган на Сдружението е Управителният съвет (УС).
(3) Представителен, организационен, ръководен и изпълнителен орган на Сдружението е Председателят на Сдружението, който е и Председател на Управителния съвет по право.
(4) Контролен орган на Сдружението е Контролната комисия;
(5) Сдружението издава сп. „Български офталмологичен преглед“, на който контролен орган е редакционния съвет, а представителен, организационен, ръководен и изпълнителен негов орган е Главния редактор.
ОБЩО СЪБРАНИЕ
Чл. 28. (1) Общото събрание се състои от всички членове на сдружението, като редовните членове заплатили членския си внос съобразно предвиденото в настоящия устав участват в заседанията на ОС с право на глас, а останалите членове на сдружението имат право да присъстват без да имат право на глас. Почетни членове имат право да участват в Общото събрание със съвещателен глас.
(2) Участието в ОС се допуска лично или чрез пълномощник упълномощен с изрично писмено пълномощно. Един пълномощник може да представлява не повече от двама други членове, като преупълномощаване не се допуска.
(3) Редовно общо събрание се свиква всяка година до 30 юни за приемане на годишния финансов отчет и доклада за дейността на УС, обсъждане и вземане на решение относно отговорност на членовете на Управителния съвет, приемане на бюджет на сдружението, приемане на основните насоки и програма за дейността на сдружението и други въпроси касаещи дейността на сдружението.
(4) Отчетно-изборно събрание за избор на Председател и членове на органите на сдружението се свиква на 2 години непосредствено преди изтичането на мандата на тези органи.
(5) Извънредно общо събрание може да се свика и по писмено искане на най-малко 173 от членовете на сдружението или по решение на УС.
Компетентност на общото събрание.
Чл. 29. (1) Общото събрание:
1. изменя и допълва устава;
2. приема други вътрешни актове;
3. избира и освобождава членовете на Управителния съвет на Сдружението, както и неговия Председател, Контролния съвет
4. избира и освобождава членовете на Контролен съвет.
5. избира главния редактор и редакционния съвет на списание „Български офталмологичен преглед“;
6. взема решение за преобразуване или прекратяване на сдружението;
7. приема годишния финансов отчет и бюджет на сдружението;
8. приема отчета за дейността на Управителния съвет и другите колективни органи на сдружението.
9. приема отчета на Председателя, разглеждаш дейността на сдружението през отчетния период и определя по-нататъшните основни насоки на дейността;
10. отменя решения на другите органи на сдружението, които противоречат па закона, устава или други вътрешни актове, регламентиращи дейността на сдружението.
11. приема други вътрешни актове и решение
12. обявява за почетни членове на БДО български и чуждестранни граждани;
13. освобождава от отговорност членовете на Управителния съвет;
14. утвърждава решения и предложения на УС;
(2) Решенията на общото събрание са задължителни за другите органи на сдружението.
(3) Решенията на общото събрание подлежат на съдебен контрол относно тяхната законосъобразност и съответствие с нормативната уредба и устава.
Свикване и провеждане на Общото събрание
Чл. 30. (1) Общото събрание се свиква от Управителния съвет. То може да се свиква по искане на 1/3 от членовете на сдружението с право на глас към датата на искането.
(2) Ако в двуседмичен срок от искането за свикване на Общо събрание Управителният съвет не отправи писмена покана за свикване на Общо събрание, то се свиква от съда по седалището на Сдружението по писмено искане на заинтересованите членове или натоварено от тях лице.
(3) Поканата трябва да съдържа дневния ред, датата, часа и мястото на провеждане на общото събрание и по чия инициатива се свиква.
(4) Поканата се поставя на място за обявления в сградата, в която се намира управлението на сдружението, най-малко един месец преди насрочения ден за провеждане на заседанието на Общото събрание и се предоставя по електронен път (интернет страницата и други електронни канали), като това е достатъчно, за да се счита всеки член за редовно уведомен.
Право на сведение
Чл. 31. Писмените материали, свързани с дневния ред на Общото събрание, трябва да бъдат предоставени на разположение на членовете чрез уеб страницата или чрез други средства за електронна комуникация или в седалището на сдружението най-късно 1 месец преди датата на Общото събрание. При поискване те се представят на всеки член безплатно.
Списък на присъстващите
Чл. 32. (1) На заседанието на Общото събрание се изготвя списък на присъстващите членове или техните представители. Членовете и представителите удостоверяват присъствието си с подпис и се легитимират. Списъкът се заверява от председателя на Общото събрание и секретаря на Общото събрание.
(2) В списъка по предходната алинея се включват членовете, които са заявили за своето присъствие до момента на провеждане на първото гласуване преди установяването на наличие на кворум.
Кворум
Чл. 33. Общото събрание е законно, ако присъстват повече от половината от всички членове с право на глас. При липса на кворум събранието се отлага с един час по-късно на същото място и при същия дневен ред и може да се проведе, колкото и членове да се явят.
Право на глас
Чл. 34. Всеки редовен член, платили надлежно членския си внос има право на един глас*
Конфликт на интереси
Чл. 35, Член или негов представител не може да участва в гласуването за:
1. предявяване на искове срещу него;
2. предприемане на действия или отказ от действия за осъществяване на отговорността му към сдружението.
3. при решаване на въпроси, отнасящи се до него, неговата съпруга или роднини по права линия – без ограничения, по съребрена линия – до четвърта степен, или по сватовство – до втора степен включително.
Мнозинство
Чл. 36. (1) Решението на Общото събрание се вземат с мнозинство от присъстващите, освен, ако в закона или устава е предвидено друго.
(2) За решенията по чл. 29, ал. 1 т. 1 се изисква мнозинство 2/3 от присъстващите с редовни членски права.
(3) За решения по чл. 29, ал. 1, т. 6 се изисква мнозинство 3/4 от присъстващите с редовни членски права.
(4) При избор на Председател на сдружението за избран се счита кандидата получил най-много гласове от присъстващите на събранието. При избор на членове на колективен орган на сдружението за избрани се считат кандидатите получили персонално най-много гласове от присъстващите на събранието до запълване на квотата на съответния орган.
По въпроси, които не са включени в обявения в поканата дневен ред, не може да се вземат решения, освен ако на Общото събрание се гласува и вземе решение за обсъждане и гласуване с мнозинство от 3/4 от присъстващите на инцидентни въпроси с технически, подготвителен и организационен характер подготвящи за приемане на същинските решения – предмет на ОС, съгласно предварително обявения дневен ред.
Организация на заседанията на общото събрание
Чл. 37. (1) Заседанията на общото събрание се ръководят от Председател на ОС избран с обикновено мнозинство от присъстващите за конкретното ОС, като първа точка от дневния ред.
(2) Протокола на общото събрание се води от Секретар на ОС избран с обикновено мнозинство от присъстващите за конкретното ОС, като първа точка от дневния ред.
(3) За подпомагане дейността на общото събрание се избира комисия от трима членове на сдружението за съставяне списъка на присъствалите/представляваните членове, която води списъка на присъствалите членове с право на глас и такива без право на глас. Комисията се избира преди ОС от Управителния съвет с обикновено мнозинство от присъстващите и се оповестява заедно с дневния ред.
(4) По решение на общото събрание могат да се избират и други комисии, които да подпомагат инцидентно провеждането на ОС, вкл. преброители на гласовете от гласуванията. Решението за изборът се взема с
обикновено мнозинство от присъстващите.
(5) Когато в дневния ред на ОС е включен избор на Председател и членове на органите на сдружението кандидатите имат право на кратко представяне на техните идеи и планове за работа на сдружението.
Решения, ред за гласуване
Чл. 38. (1) Решенията на Общото събрание влизат в сила незабавно, освен ако действието им не бъде отложено или ако според закона влизат в сила след сбъдване на друго условие.
(2) Решенията на Общото събрание се приемат с явно гласуване. За Председател се гласува с тайно гласуване. Решенията за тайно гласуване могат да бъдат взети и по друга въпроси по решение на Общото събрание с мнозинство от 2/3 от присъстващите.
Протокол
Чл. 39. (1) За заседанието на Общото събрание се води протокол. Протоколът се води според изискванията на закона и обичая в практиката.
(2) Протоколът на Общото събрание се подписва от председателя и секретаря на събранието, и от преброителите на гласове, ако има такива. Към протоколите се прилага списък на присъстващите и документите, свързани със свикването на Общото събрание.
(3) Всеки член, присъствал на Общото събрание, има право да изисква и да следи за точното записване на решенията в протокола.
УПРАВИТЕЛЕН СЪВЕТ
Чл. 40. (1) Сдружението се управлява от Управителен съвет.
(2) Членовете на Управителния съвет се избират от Общото събрание за срок от 2 (две) години.
(3) Управителният съвет е в състав от 7 (седем) члена, които са членове на сдружението, в това число Председател, зам. председател и секретар.
(4) Членовете на Управителния съвет не могат да бъдат преизбирани за повече от два последователни мандата.
Чл. 41. Членовете на Управителния съвет, трябва да:
1. имат постоянно местоживеене в страната;
2. притежават подходяща професионална квалификация и опит (специалност по офталмология и активна работа като лекар-офталмолог)
3. да не са прекъсвали членството си в последните 4 години (освен ако не са членове под 35 годишна възраст, тогава „не са прекъсвали членството си“).
Права и задължения на Управителния съвет
Чл. 42. (1) Членовете на Управителния съвет имат еднакви права и задължения, но може да се извърши вътрешното разпределение на функциите между членовете и да се приемат решения, с които да се възлагат конкретни права и задължения на отделни членове.
(2) Членовете на Управителния съвет са длъжни да изпълняват задълженията си в интерес на сдружението и да пазят тайните на сдружението и след като престанат да бъдат членове на съвета.
(3) Правомощията на УС са следните
1. Управителният съвет приема правила за работата си, които не трябва да противоречат на закона и настоящия Устав и избира Заместник-председател от членовете си и секретар.
2. Управителният съвет осигурява стопанисването и опазването на имуществото на сдружението.
3. Определя обема на представителната власт на отделни негови членове;
4. Осигурява изпълнението на решенията на общото събрание;
5. Определя реда и организира извършването на дейността на сдружението, включително и тази в обща полза, и носи отговорност за това;
6. Определя адреса на сдружението;
7. Изпълнява задълженията, предвидени в устава.
8. Приема и изключва членове на сдружението.
9. Управителният съвет приема организационно- управленската структура, реда за назначаване и освобождаване на персонала, правилата за работната заплата и други вътрешни правила и актове на сдружението, които не са в изключителна компетентност на Общото събрание.
10. Взема решение за участие в други организации;
11. Приема насоки и програма за дейността на сдружението;
12. Управителният съвет подготвя и внася в общото събрание отчет за дейността на сдружението;
13. Управителният съвет подготвя и внася в общото събрание проект за бюджет;
14. Изпълнява решенията на общото събрание;
15. Подпомага Председателя при осъществяване на неговите функции;
16. Управителния съвет има право, когато за точното изпълнение на правомощията му и предвид конкретните обстоятелства се породи необходимост от специални познания, които членовете му нямат, за изясняване на някои възникнали въпроси, да сключва договори за консултантски услуги;
17. Подпомага и контролира работата на редакционната колегия на списание “Български офталмологичен преглед”;
18. Планира и организира конгреси, конференции, симпозиуми и други научни прояви;
19. Прави мотивирани предложения до общото събрание за присъждане на награди за научна дейност;
20. Прави мотивирани предложения до Общото събрание за обявяването за почетни членове на БДО на български и чуждестранни граждани;
21. Изготвя становища спрямо нормативната уредба, регулираща здравеопазването;
22. Изготвя мотивирани предложения за промяна на нормативни актове в здравеопазването;
23. Изпълнява други функции възложени му от Общото събрание;
24. Назначава и освобождава регистрирани одитори;
25. Назначава ликвидаторите при прекратяване на сдружението, освен в случай на несъстоятелност;
26. Взема решения по всички въпроси, които по закон или съгласно устава не спадат в правата на друг орган.
Чл. 43. (I) Заседанията на УС се свикват от Председателя по негова инициатива или по писмено искане на един или повече членове. Ако председателят не свика заседание на управителния съвет в 2 седмичен срок, то може да се свика от всеки един от заинтересуваните членове на управителния съвет. При отсъствие на председателя заседанието се ръководи от определен от управителния съвет негов член.
(2) Поканата за свикване на заседание на управителния съвет съдържа дневния ред, датата, часа и мястото за провеждането на заседанието и се изпраща по електронна поща предоставена за тази цел от всеки член, най- малко пет работни дни преди насрочения ден.
(3) Управителният съвет се събира на редовни заседания най- малко веднъж на три месеца, за да обсъди дейността на сдружението, като заседанието може да се проведе и „Онлайн“ чрез телефонна и интернет комуникация.
(3) Всеки член на Управителния съвет може да поиска от председателя да свика извънредно заседание за обсъждане на отделни инцидентно възникнали въпроси свързани с дейността на сдружението.
Вземане на решения от Управителния съвет. Кворум
Чл. 44. (1) Управителния съвет може да взема решение, ако на заседанието присъстват повече от половината от неговите членове, лично или представлявани от друг член на съвета. Никой присъстващ член не може да представлява повече от един отсъстващ, представителството е въз основа на изрично писмено пълномощно.
(2) Решенията за които в закон или с настоящия Устав не е предвидено конкретно мнозинство се вземат с мнозинство от присъстващите.
(3) Управителният съвет може да взема решения и неприсъствено, ако всички членове са уведомени писмено за този начин на гласуване и никой не се е противопоставил, необходимо е да има телефонна или друга връзка, гарантираща установяването на самоличността и позволяваща участието в обсъждането и вземането на решения. Гласуването на този член се удостоверява в протокола от председателстващия заседанието.
(4) Решенията на УС влизат в сила незабавно, освен ако действието им не бъде отложено със самото решение.
Чл. 45. За заседанията на Управителния съвет се води протокол, в който се отразяват станалите разисквания, направените предложения и заявления й взетите решения. Протоколите се удостоверяват с подписите на председателя на съответното заседание и водещия протокола.
Чл. 46. Управителният съвет е длъжен периодично да изготвя предвидената в Закона за счетоводството отчетна информация за дейността на сдружението при спазване на принципите за откритост, достоверност и своевременност.
Отговорност на членовете на Управителния съвет
Чл. 47. (1) Членовете на Управителния съвет носят солидарна отговорност за свой действия, с които увреждат интересите на сдружението и дават гаранция за своето управление.
(2) Всеки от членовете на Управителния съвета може да бъде освободен от отговорност от Общото събрание, ако се установи, че няма вина за настъпилите вреди.
Председател на сдружението и на управителния съвет
Чл.48. (1) Председателят на управителния съвет се избира от Общото събрание, който е и Председател на сдружението, организира и ръководи дейността на сдружението съобразно закона, решенията на Общото събрание и Управителния съвет,
(2) Сдружението се представлява от Председателя пред трети физически и юридически лица, държавни и общински органи и институции. Той има право да извършва всички действия, които са свързани с дейността на сдружението, да го представлява и да упълномощава други лица за извършване на определени действия. Председателят:
1. организира изпълнението на решенията на Управителния съвет;
2. организира дейността на сдружението, осъществява оперативното му ръководство, осигурява стопанисването и опазването на неговото имущество;
3. сключва трудовите/гражданските договори със служителите/консултантите на сдружението, след решение на Управителния съвет.
4. представлява сдружението и изпълнява функциите, които са му възложени от Управителния съвет.
5. докладва незабавно на Управителния съвет за съществени обстоятелства, касаещи дейността на сдружението, вкл. за настъпили обстоятелства които касаят него лично, но които са от съществено значение за сдружението и неговото управление, вкл. наличието на конфликт на интереси;
Заместник-председател и Секретар-касиер на Управителния съвет
Чл. 49. Заместник-председателя, подпомага председателя в дейността му по чл. 48 от настоящия устав и го заместват по време на отсъствие, координира дейността между отделните органи и структури на сдружението. Председателят и Управителния съвет могат да му възлагат едно или повече от правомощия по чл. 48.
Чл. 50. Секретар-касиер ръководи финансово-стопанската дейност, отговаря за архива и цялостната документация на сдружението и ги поддържа, организира заседанията на Управителния съвет и подготвя материалите за него, организира и осигурява технически и административно цялата дейност на Управителния съвет и на сдружението, ръководи и организира работата на щатните служители и на помощния персонал, организира информационното обслужване на членовете на сдружението, организира и отговаря за събирането на членския внос и други. Управителния съвет има право да назначава административни служители и да наема подизпълнители за извършването на различните дейности.
Чл. 51. Заместник-председателят и секретарят се избират от членовете на Управителния съвет, като могат да бъдат сменен по всяко време.
Чл. 52. Правомощията на председателя се прекратяват преди изтичане на мандата при:
1. Смърт;
2. При трайна невъзможност да изпълнява задълженията си за повече от 6 м;
3. При подаване на оставка пред УС. В този случай УС на свое заседание избира за Председател един от зам. председателите, който довършва мандата.
Възнаграждение на членовете на Управителния съвет
Чл. 53. (1) Членовете на Управителния съвет нямат право на годишно възнаграждение
(2) По предложение на председателя на контролната комисия и след решение на общото събрание с обикновено мнозинство, председателя и членовете на УС могат да получат материална награда при освобождаването им от длъжност.
КОНТРОЛНА КОМИСИЯ
Структура и отговорности
Чл. 54. (1) Контролната комисия (КК) е контролен орган на сдружението, който се състои от минимум петима редовни членове и един резервен член на сдружението избрани от общото събрание с явно гласуване, чийто мандат е 2 (две) години.
(2) Резервния член участват в заседанието със съвещателен глас. При напускане или отсъствие на редовен член той се замества с всички права от резервния член.
(3) Членовете на КК нямат право да участват едновременно в другите органи на сдружението.
(4) Контролната комисия избира от своя състав Председател, който го представлява и свиква заседанията на КК. Контролната комисия приема правилник за дейността си.
(5) Контролната комисия се свиква на заседания най-малко веднъж на всеки шест месеца. Заседанията могат да бъдат в електронна среда.
(6) Контролната комисия представя годишен доклад пред Общото събрание относно законосъобразността и целесъобразността на действията на Управителния съвет.
(7) Контролната комисия има право да получава информация и достъп до документите на Сдружението от Управителния съвет и всички наети от сдружението лица.
(8) Контролната комисия има право да дава препоръки на Управителния съвет.
(9) Контролната комисия има следните основни правомощия:
1. Следи за правилното изпълнение на бюджета и стопанисването на имуществото на сдружението, за което изготвя и изнася доклад пред общото събрание.
2. Упражнява текущ контрол, като при констатирани нарушения изготвя доклад до Общото събрание.
3. Членовете на Контролната комисия могат да участват в заседанията на Управителния съвет със съвещателен глас,
4. Следи за спазването на Устава и за изпълнението на решенията на Общото събрание от Управителния съвет.
(10) Контролната комисия може да заседава ако присъстват
трима членове, като взима своите решение с мнозинство на присъстващите.
СПИСАНИЕ ’’Български офталмологичен преглед”
Чл. 55. Печатен орган на БДО е списание ’’Български офталмологичен преглед”, дейността му се представлява от главния редактор и се контролира от редакционния съвет на списанието. Редакционният съвет (минимум 4 члена) и главният редактор се избират от Общото събрание на БДО с мандат от 2 години и възможност за 2 мандата. Редакционния съвет избира редакционна колегия, която издига престижа на списанието и осигурява правилното му функциониране. Списанието ’’Български офталмологичен преглед” има бюджет, който се контролира от УС на БДО.
Правилници и процедури за дейността на колективните органи
Чл. 56. За функциониране на колективните органите на сдружението същите изготвят процедури и правилници за детайлизиране на дейността си, които трябва да са в съответствие с разпоредбите на настоящия устав и да не му противоречат.
ИЗБОРИ ЗА ПРЕДСЕДАТЕЛ И ОРГАНИ НА СДРУЖЕНИЕТО
57. (1) Изборът на Председател и органи на сдружението се провежда от избирателна комисия в състав – председател, който е член на комисията и ръководи заседанието и, четирима членове и двама резервни членове. Съставът на избирателната комисия и нейния председател, се определя съвместно От Управителния Съвет и Контролната комисия на съвместно заседание с мнозинство от присъстващите при кворум на присъстващите четирима членове на Управителния съвет и трима членове на Контролната комисия не по-късно от два месеца преди деня на избора, ако преди това Общото събрание на сдружението не е избрал нейния състав и председател.
(2) Всеки член на сдружението може да предложи писмено до избирателната комисия кандидатури за Председател на сдружението и на членове на колективните му органи в срок до две седмици преди датата на провеждане на предвиденото изборно общо събрание.
(3) Изборът на Председател на сдружението, на членове на. Управителен съвет, на Контролна комисия и на другите колективни органи на сдружението се извършва от Общо събрание, като избора за Председател е при тайно гласуване.
(4) Избирателната комисия в тридневен срок след изтичане на срока по ал. 2 се произнася по допустимостта на постъпилите кандидатури и с решението си обявява списъка на кандидатите, който публикува на интернет страницата на сдружението, недопуснат кандидат може да поиска преразглеждане на решението на комисията.
(5) Избирателната комисия обявява окончателния списък на кандидатите не по- късно от 7 дни преди датата на избора, който публикува на интернет страницата на сдружението.. Решението по тази точка на избирателната комисия може да се обжалва пред Общото събрание.
(6) Избирателната комисия извършва подготовка на изборите, разглежда постъпилите жалби във връзка с провеждането на избора и допускане на кандидати за отделните органи на сдружението, като се произнася незабавно по тях с решение, което подлежи на обжалване пред Общото събрание. Избирателната комисия взема своите решения с обикновено мнозинство от присъстващите при кворум от пет члена.
(7) За резултата от избора на Общото събрание се съставя протокол в два екземпляра, в който се обявяват окончателните резултати. В протокола се вписват: общият брой на гласувалите, имената на избраните председател на сдружението, членове на колективните органи, както и броят на гласовете, с които са избрани. Протоколът се подписва от председателя и членовете на избирателната комисия, след което с нарочно решение избирателната комисия се произнася за резултата от избора, Решението се обявяват публично и се вписва в протокола от общо събрание.
(8) Протоколите на избирателната комисия се пазят 5 години, от деня на избора.
(9) Избрани са кандидатите, получили най-голям брой гласове: за Председател на сдружението и главния редактор от всички кандидати, за членовете на УС, КК и редакционната колегия от всички кандидати до запълване на квотата.
Предложения за изменения и допълнения в устава
Чл. 58. Предложенията за изменения и допълнения в устава на сдружението се правят от членовете на сдружението или от УС в писмена форма, с посочване на мотиви за изменението и/или допълнението в 60-дневен срок преди датата на Общото събрание.
Избор на Председател на Сдружението
Чл. 59. (1) Председателят на дружеството се избира от ОС с тайно гласуване за срок от 2 години. Броят на мандатите му е не повече от два последователни
(2) УС съвместно с избирателната комисия предварително изготвя за заседанието на ОС бюлетини за гласуване в които са посочени номера (номерата се запълват с имена по реда на предложенията и/или се прожектират по време на гласуването), както и непрозрачни урни за гласуване, които се запечатват на заседанието пред присъстващите членове на сдружението. Бюлетините се предоставят на членовете на сдружението с право на глас срещу подпис, което се отбелязва в нарочен списък.
(3) Гласуването се извършва като членът на сдружението с право на глас отбелязва със знак X своя избор, сгъва бюлетината, така че да бъде запазена тайната на избора му и я пуска в предвидената за това урна. Гласуващият се легитимира пред комисия избрана с мнозинство на присъстващите на Общото събрание отговорна за съответната урна и се подписва в списъка на гласувалите.
(4) Броят на урните и комисията която отговаря за тях е поне една за всеки 50 присъстващи членове с право на глас. Сгрешена бюлетина не може да бъде заменяна повече от веднъж, като сгрешената бюлетина се връща, като се поставя в отделна непрозрачна урна за недействителни бюлетини и това. се отбелязва в списъка по предходното изречение. Предоставянето на втора бюлетина се отбелязва в списъка на гласувалите.
(5) След приключването на гласуването се извършва преброяване на бюлетините от комисията отговаряща за съответната урна в присъствието на присъстващите членове на сдружението. Съставят се протокол за действителните гласове и отделен протокол за броя на недействителните бюлетини. Всеки един от кандидатите за Председател има правото да участва в преброяването лично или да посочи едно лице (наблюдател) което да следи за правилното преброяване на бюлетините.
(6) Резултатите от преброяването се отбелязват в протокола за ОС.
(7) За Председател се счита избран кандидата получил най- голям брой от действителните гласовете.
Чл. 60. (1) Новоизбраният Председател и членове на органи на сдружението встъпват в задълженията си в 7-дневен срок от датата на решението на избирателната комисия за обявяване на резултата от избора,
(2) Никой не може да бъде избиран за повече от два последователни мандата за председател и като член в един и същ колективен орган на сдружението.
(3) До избора на нови органи действащите продължават да изпълняват задълженията си в числения си състав действащ до момента, като решенията им ще се считат за законосъобразни, дори и числения им състав да е по-малък от предвидения с актуалния Устав.
Документи по годишното приключване
Чл. 61. Ежегодно до края на месец февруари Управителният съвет съставя за изтеклата календарна година годишен финансов отчет и доклад за дейността и ги представя на независими одитори в предвидените от закона случаи.
Съдържание на отчета за дейността
Чл. 62. В доклада/доклада за дейността се описва протичането на дейността и състоянието на сдружението и се разяснява годишният финансов отчет.
Назначаване на независими одитори
Чл. 63. (1) В случаите, когато законът изисква осъществяването на задължителен независим одит, регистрираните одитори се определят и назначават от Управителния съвет.
Приемане на годишното приключване
Чл. 64. Годишният финансов отчет, отчетът за дейността и докладът на регистрирания одитор се приемат от Управителния съвет, след което се внасят за разискване на свиканото за целта редовно Общо събрание.
Задължителна отчетна информация
Чл. 65. Съгласно разпоредбите на Закона за юридическите лица с нестопанска цел и Закона за счетоводството, сдружението ще изготвя отчетна информация при спазване на принципите за откритост, достоверност и своевременност.
Книги на дружеството
Чл. 66. (1) На заседанията на Общото събрание и на Управителния съвет и другите колективни органи се води протокол, в който се отразяват станалите разисквания, направените предложения и заявления и взетите решения. Протоколите се удостоверяват с подписите на председателя на съответния орган и на протоколчика и се подвързват в специални книги. Книгите могат да бъдат и в електронен формат. Книгите се водят от председателя на съответния орган. Членовете на сдружението и членовете на Управителния съвет могат да се запознават със съдържанието на протоколните книги и да получават преписи или извлечения от протоколите.
(2) Сдружението води книга на членовете си, в която се записват имената и адресите на всички членове, ЕГН, професията и занятието им. Книгата може да бъде в електронен формат.
Чл. 67. С решение на Управителния съвет на Сдружението могат да се откриват и закриват клонове извън населеното място, в което се намира седалището на Сдружението.
Чл. 68. Клоновете не са юридически лица, ръководят се от управител и извършват дейностите, определени с решението на Управителния съвет за откриването им.
Основания за прекратяване
Чл. 69. Сдружението се прекратява при наличие на някой от хипотезите по чл. 13 от Закона за юридическите лица с нестопанска цел.
Чл. 70. (1) Решение за прекратяването на БДО се взема от Общото събрание с мнозинство от 3/4 (три/четвърти) от присъстващите членове с право на глас. Настъпилото прекратяване се вписва в Агенцията по вписванията, в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.
(2) При прекратяване на сдружението се извършва ликвидация по предвидения от Закона за юридическите лица с нестопанска цел ред.
(3) Ликвидаторът е длъжен по възможност да удовлетвори кредиторите на юридическото лице с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност от наличните парични средства, а ако това е невъзможно – чрез осребряване първо на движимото, а след това на недвижимото имущество на юридическото лице с нестопанска цел.
(4) Имущество не може да се прехвърля по какъвто и да е
начин на:
1. учредителите и настоящите и бившите членове;
2. лицата, били в състава на органите му и служителите му;
3. ликвидаторите освен дължимото възнаграждение;
4. съпрузите на лицата по т. 1 – 3;
5. роднините на лицата по т. 1 – 3 по права линия – без ограничение, по съребрена линия – до четвърта степен, или по сватовство – до втора степен включително;
6. юридическите лица, в които лицата по т. 1 – 5 са управители или могат да наложат или възпрепятстват вземането на решения.
(5) Относно неплатежоспособността, съответно несъстоятелността, реда за ликвидация и правомощията на ликвидатора, доколкото в ЗЮЛНЦ няма изрични правила, се прилагат съответно разпоредбите на Търговския закон.
(6) При прекратяване останалото след удовлетворяване на кредиторите имущество се предоставя в полза на Фондация учредена от БДО преди това с едностранен учредителен акт, с който безвъзмездно се предоставя имущество за постигане на нестопанска цел сходна с целите на сдружението. Фондацията следва да е учредена с цел развитие на младите офталмолози и спонсориране на техни активности: явяване на изпити, участие в обучителни мероприятия, разработване на проекти, патентоване на идеи и др.
Чл. 71, (I) Сдружението не може да бъде подчинена организация на друго сдружение, съюз, федерация или трето физическо или юридическо лице. Сдружението може да бъде доброволен член на български, европейски и световни сдружения, съюзи и федерации е нестопанска цел. По правило дружеството е доброволен член в СЪЮЗА НА БЪЛГАРСКИТЕ МЕДИЦИНСКИ СПЕЦИАЛИСТИ (СБМС) и офталмологичната секция на неговия Европейски аналог Union of European Medical Specialists(UEMS). C обосновано решение на УС дружеството може да членува и да има свои представители в International Federation of Ophthalmoiogical Societies (IFOS), European Society of Ophthalmology (SOE), International Society of Ophthalmology (ICO), European Asociation of Cataract and Refractive Surgery (ESCRS) и други организации c предмет на дейност офталмология.
(2) По правило сдружението участва в Националния Експертен Специализиран Лекарски Борд по Офталмология (НЕСЛБ), като в квотата за сдружението задължително участват председателят и четири представителя на органите на управление на БДО.. Останалата част от НЕСЛБ се попълва от офталмолози, избрани от БЛС.
(3) Сдружението поддържа активна връзка с всички организации, на които е член като:
1) представя свои делегати за конгреси;
2) посредством свои избрани членове за участие в
ръководните им органи;
3) посредством представителите си изисква информация за функционирането и дейността на съответното юридическо лице;
4) участва в дейностите на съответните организации.
Промени в настоящия Устав могат да бъдат извършвани по реда предвиден в него и в Закона за юридическите лица с нестопанска цел.
Относно тълкуването или прилагането на разпоредбите на настоящия устав се прилагат разпоредбите на общото българско гражданско законодателство и разпоредбите на Закона за юридическите лица с нестопанска цел.
Настоящият устав е приет на Общо събрание на сдружение с нестопанска цел, състояло се на 30.09.2023 г. в курортен комплекс Албена.